Atopia to reakcja organizmu m.in. na alergeny pokarmowe, wziewne lub kontaktowe. Najpowszechniejszą jej formą jest atopowe zapalenie skóry. Warto wiedzieć, że jest to choroba dziedziczna, ale jej objawy zaostrza też szereg czynników zewnętrznych. Podpowiadamy, jak walczyć z AZS.

Jakie są objawy AZS?
Świąd jest podstawowym i najbardziej dokuczliwym objawem tej choroby. Najczęściej odczuwamy go w nocy, co prowadzi do zaburzeń snu, rozdrażnienia i ogólnego przemęczenia organizmu. Swędzenie atakuje głównie dłonie, stopy, szyję, uda, zgięcia łokciowe i podkolanowe itd. Charakterystyczne są też zaczerwienienie, pęcherzyki i suchość skóry.

Jak rozpoznać AZS?
Przede wszystkim diagnozę musi postawić lekarz, gdyż wymagany jest wywiad lekarski, obserwacja oraz przeprowadzenie testów skórnych. Może się jednak okazać, że alergeny te nie odpowiadają za przebieg choroby. AZS wymaga zatem konsultacji ze specjalistą, który wdroży właściwe leczenie.

Odpowiednia pielęgnacja
Poza środkami farmakologicznymi ważna jest także odpowiednia pielęgnacja i unikanie różnych czynników zewnętrznych, m.in. detergentów, perfumowanych kosmetyków czy stresu. Leczenie objawów polega na natłuszczaniu i nawilżaniu skóry, gdyż zmniejszą one silny świąd.

Świetnie działają emolienty o kwaśnym pH, które nakładamy na skórę co około 2-3 godziny. Warto też używać rękawiczek ochronnych, wybierać prysznice zamiast gorących kąpieli w wannie, delikatnie wycierać ciało ręcznikiem skórę.

Kar., foto:TongCreator/Pixabay